Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

ΠΑΟΚΑΡΑ… πάτησε την ΑΕΚ και «κλείδωσε» την πρωτιά!

Για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας των Play Off, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο Παλατάκι την ΑΕΚ, της οποίας και επικράτησε με 3-1, παρ’ όλο τις απουσίες και του γεγονότος πως η «ένωση» προηγήθηκε με 0-1!

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο αναμένει το πότε θα αρχίσουν τα Play Off όπου θα αντιμετωπίσει είτε το Μαρκόπουλο είτε τον Άρη.

Ο Μάρκο Φενόλιο είχε τρεις σημαντικές ελλείψεις, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Βεργίδου, Στράντζαλη και Κάφρεϊ, οι οποίες προφυλάχθηκαν ενόψει των Play Off και ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Κλέπκου, Μερτέκη, Κρολ, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ντέρμπι ελέω και των απουσιών και βρέθηκε πίσω με 10-14, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 18-19. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως οι φιλοξενούμενες με 23-25 «άνοιξε» το σκορ.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ ήταν πιο σταθερή και έβρισκε λύσεις με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 11-18, όμως με ενέργειες της Λιάγκη σε επίθεση και σερβίς, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 17-19, με την Ελληνίδα διαγώνιο να συνεχίζει να προκαλεί προβλήματα στην ΑΕΚ και ο Δικέφαλος αφού πέρασε μπροστά με 21-20, ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκειά του και στην ουσία δεν απειλήθηκε ποτέ, με τις Κλέπκου, Λιάγκη, Μπλάνκο και Μερτέκη να ηγούνται στο σκοράρισμα, έφτασε και στην κατάκτηση του δεύτερου σετ ξανά με 25-21, τελειώνοντας ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος συνέχισε να… πυροβολεί την ΑΕΚ, παίρνοντας προβάδισμα με 8-4 αρχικά και 18-11, όμως η «ένωση» μείωσε σε 18-17 και πέρασε μπροστά με 18-21, κάνοντας σερί 0-10. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του και με 26-24 έκανε το 3-1 και πέρα από την πρωτιά πήρε και τη νίκη!

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 3-1

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24