Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ λέει αντίο στο πρωτάθλημα

Για τον δεύτερο ημιτελικό της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη και ηττήθηκε με 3-0, αποχαιρετώντας μετά το Κύπελλο και τον τίτλο του πρωταθλητή. Μικροί τελικοί δεν θα υπάρξουν, οπότε ο Δικέφαλος τερμάτισε στην τρίτη θέση για την φετινή σεζόν.

Ο Μάρκο Φενόλιο ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 9-5, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 11-11. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «ασπρόμαυρες» έχασαν την επαφή τους με το σκορ, με τις γηπεδούχες να παίρνουν προβάδισμα με 16-12 και 22-15 και έκαναν το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος ήταν βελτιωμένος, παρ’ όλο που βρέθηκε πίσω με 7-2, έφτασε στην ισοφάριση με 10-10 και πήρε προβάδισμα με 11-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15 άμεσα, με τον ΠΑΟΚ να περνά ξανά μπροστά με 17-19.

Οι αλλαγές στο προβάδισμα άλλαξε κι άλλες φορές χέρια, με τις «ερυθρόλευκες» να περνούν μπροστά με 22-20 και τον Δικέφαλο να περνά ξανά μπροστά με 22-23. Η ομάδα του Φενόλιο όμως αδράνησε για άλλη μια φορά και με σερί 3-0, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 με 25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, o ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 3-6, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού, Λορέντσο Μιτσέλι, να παίρνει και τα δύο διαθέσιμα τάιμ-άουτ που είχε στο σετ.

Ο Δικέφαλος ήταν μπροστά με 10-13 και 13-17, όμως με σερί 4-0 ο Ολυμπιακός επέστρεψε και ισοφάρισε σε 17-17. Στην τελική ευθεία του σετ και του αγώνα, οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και με 25-22, έκαναν το 3-0 και πήραν την πρόκριση για τους τελικούς, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-23, 25-22