Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

H κορυφή της Ευρώπης ανήκει στην Ισπανία!

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό, η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Αγγλίας και δίκαια αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Mετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, η Ισπανία άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους. Ο Γουίλιαμς αξιοποίησε την ασίστ του Γιαμάλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Στο 73΄, μετά την πάσα του Μπέλιγχαμ, ο Πάλμερ με σουτ σημάδεψε σωστά, ισοφαρίζοντας το σκορ.

Στο 86΄, όμως, ο Ογιαθάμπαλ, που είχε περάσει αλλαγή στο 67΄ αντί του Μοράτα, πρόλαβε την έξοδο του Πίκφορντ, δίνοντας τη νίκη στην Ισπανία με 2-1.

Στο τέλος η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε πανηγύρισε αυτό, που απέδειξε σ’ όλη τη διοργάνωση ότι το αξίζει: τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης!

Ισπανία (Ντε Λα Φουέντε, 4-2-3-1): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (83′ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια – Ρόδρι (46′ Θουμπιμέντι), Ρουίθ – Γιαμάλ (89′ Μερίνο), Όλμο, Γουίλιαμς, Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκειτ): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Γκιεϊ – Σακά, Μέινου (70′ Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89′ Τόνι), Μπέλιγχαμ – Κέιν (61′ Γουότκινς)

Ξανά ματσάρες στο Champions League

Είκοσι οκτώ γκολ χθες στην πρεμιέρα της «νέας εποχής» του Champions League, 13 σήμερα στο δεύτερο «πιάτο» της 1ης...