Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ήττα, αλλά πρόκριση για Μάλμε που περιμένει τον ΠΑΟΚ

Η Μάλμε μετά το άνετο 4-1 στο πρώτο ματς, έκανε αγγαρεία στην έδρα της Κλάκσβικ, ηττήθηκε με 3-2 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο, περιμένοντας τον ΠΑΟΚ (εφόσον περάσει την Μπάνια Λούκα). Οι Σουηδοί έκαναν… περίπατο στο πρώτο ματς και ουσιαστικά καθάρισαν την πρόκριση, ωστόσο στη ρεβάνς έμοιαζαν σα να κάνουν αγγαρεία και εύλογα γνώρισαν την ήττα από την Κλάκσβικ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτο με τον Μπέρντσον, όμως η Μάλμε βρήκε την απάντηση στο 13ο λεπτό με τον Μπολίν, με τον 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Μάλμε έφτασε στην ανατροπή, αφού στο 59′ ο Κρίστιανσεν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το 1-2 υπέρ των Σουηδών, όμως η χαρά τους κράτησε για λίγο.

Στο 65′ ο Φρέντρικσμπεργκ ισοφάρισε σε 2-2 και η… ψυχρολουσία για την Μάλμε ήρθε στο 90+5′ με τον ίδιο να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα «γράφοντας» το τελικό 3-2.