Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Ο κακός χαμός στη Μίκρα και… ισοπαλία!

Για την 3η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» τον ΑΣΕ Δούκα, με τον οποίο έμεινε στην ισοπαλία με 23-23, σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, ενώ υπάρχει αγωνία για την κατάσταση του Χρήστου Τσιγαρίδα.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, με τον Δούκα να έχει αρχικά το προβάδισμα και να ανεβάζει την διαφορά στο 15ο λεπτό σε 3-6, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 στο 20′, αλλά μπόρεσε να είναι και μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα με 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, κατάφεραν να ξεφύγουν λίγο από τον αντίπαλό τους, ξεφεύγοντας με 18-15 στο 45′ και με 21-17 στο 50′, ενώ παράλληλα υπήρξε και… παγωμάρα από τον τραυματισμό του Χρήστου Τσιγαρίδα.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο Δούκας μείωσε σε 21-20 στο 56ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά μέχρι το 58:44, όπου ο Τσαμουρίδης δέχτηκε δίλεπτη αποβολή, χωρίς να γίνει κατανοητός ο λόγος και έτσι ο Δικέφαλος ενώ βρήκε γκολ με τον Γκεοργκιέφσκι στο 60′ για το 23-22, δέχτηκε την ισοφάριση και έτσι το 23-23 έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 12 Οκτωβρίου στις 16:00, όπου και θα αντιμετωπίσει ως τυπικό φιλοξενούμενος τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο κλειστό της Μίκρας.

ΠΑΟΚ – Δούκας: 23-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.) 13-11, 16-14, 18-15, 21-17, 21-19, 23-23

Καντσελιέρι: «Νίκη που μας δίνει αυτοεποίθηση»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ μίλησε στη συνέντευξη τύπου, έπειτα από την εκτός έδρας νίκη του Δικεφάλου επί του Περιστερίου...