Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Αχτύπητη η εθνική, πλησιάζει στο Παρίσι

Με πολύ καλή εμφάνιση, η εθνική μας ομάδα μπάσκετ νίκησε τη Σλοβενία με 96-68 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον αυριανό (21.00) τελικό του προολυμπιακού τουρνουά, που θα προκύψει από το δεύτερο ημιτελικό μεταξύ της Κροατίας και της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Οι διεθνείς μας είχαν φοβερή πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν με 32-14! Η Σλοβενία αντέδρασε και περιόρισε κάπως τη διαφορά στο 47-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ελλάδα είχε πολυφωνία στην επίθεση, ο Ντόντσιτς προσπαθούσε σχεδόν μόνος του να κρατήσει όρθια τη Σλοβενία και στο τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά είχε διαμορφωθεί στο +16 (66-50).

Η 4η περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την Ελλάδα να φθάνει με άνεση στο τελικό 96-68.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Μωραΐτης, Τολιόπουλος 17 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (4/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (1), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 5 (1), Αντετοκούνμπο 13 (6/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Νίκολιτς, Πρέπελιτς 6 (2/8 σουτ), Μούριτς 2, Νίμπο 17 (8/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρόβατ 9 (2), Τσερκβένικ, Σκούκα 4, Ντίμετς 1, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 2 (0/5 σουτ), Στέργκαρ 3, Ντόντσιτς 21 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 λάθη)

Ξανά ματσάρες στο Champions League

Είκοσι οκτώ γκολ χθες στην πρεμιέρα της «νέας εποχής» του Champions League, 13 σήμερα στο δεύτερο «πιάτο» της 1ης...