Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Αποκλεισμός-ΣΟΚ για τον ΠΑΟΚ

Για την Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 28 Σεπτεμβρίου, τον Αμύντα Υμηττού, γνωρίζοντας την ήττα με 83-69.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική πεντάδα τις: Πράπα, Τρουόνγκ, Σταματάκη, Μπρουνέλ και Χόμπι.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για τις παίκτριες του Δικεφάλου, κάτι το οποίο έδωσε προβάδισμα στις γηπεδούχες, 11-3. Η διαφορά συνέχισε να διατηρείται, 16-8, ενώ αυξήθηκε στην τελική ευθεία, 23-10. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-14.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο για τις παίκτριες του ΠΑΟΚ, οι οποίες έβγαλαν αντίδραση και με σερί 0-9, μείωσαν σε 25-23. Με 6-0 σερί οι αντίπαλες αύξησαν την διαφορά, 31-23, ωστόσο το παιχνίδι στη συνέχεια ισορρόπησε, 31-31. Μάλιστα, οι παίκτριες του Δικεφάλου συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, παίρνοντας και το προβάδισμα, 31-35. Οι αντίπαλες αντέδρασαν, έκαναν την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 39-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο στο πρώτο τρίλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 45-45. Σ’ εκείνο το σημείο ένα 12-0 σερί των γηπεδούχων αύξησε την διαφορά, 57-45, βάζοντας δύσκολα στις «ασπρόμαυρες». Στα εναπομείναντα λεπτά, η εικόνα του δεκαλέπτου δεν άλλαξε, με το τελικό σκορ να είναι 64-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να βγάλουν νέο… κύμα αντίδρασης και να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο η διαφορά παρέμενε σε ασφαλή επίπεδα για τον Αμύντα, 73-58. Οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ και να μεταφέρουν το άγχος στις γηπεδούχες, γνωρίζοντας την ήττα με 83-69.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 5 Οκτωβρίου και ώρα 13:00, εντός έδρας, κόντρα στον Πανσερραϊκό, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-38, 64-49, 83-69

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γιαννούδη, Πράπα 8, Κουμαντσιώτου, Ζορμπαλά, Σάββα, Τρουόνγκ 32 (8), Μυλωνάκη, Μιχαηλίδου Ε. 3(1), Μιχαηλίδου Κ., Σταματάκη 4, Μπρουνέλ 4, Χόμπι 18.

Οι μονομαχίες πριν τον Άρη (video)

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για τον αγώνα με τον Άρη με προπόνηση στο γήπεδο της Τούμπας. Οι «ασπρόμαυροι»...