Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου, 2024

Αυλαία με νίκη στο διεθνές τουρνουά στη Φλώρινα

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο διεθνές τουρνουά βόλεϊ στην Φλώρινα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας με 3-0.

Στο πρώτο σετ, οι αντίπαλοι πήραν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-8, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και έκανε την ανατροπή, 16-12. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους, 21-18, για να κατακτήσουν το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος… πλήρωσε στους πρώτους πόντους την επιθετική αναποτελεσματικότητα του, 5-8. Οι «Κύπριοι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα από τα μέσα, 14-16, έως και την τελική ευθεία, 17-21. Σ’ εκείνο το σημείο οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και οδήγησαν το σετ σε… παράταση, 24-24. Εκεί, με 2-0 σερί έκαναν το 26-24 και παράλληλα το 2-0.

Έχοντας την ψυχολογία υπέρ τους από την κατάκτηση του δευτέρου σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν δυναμικά στο τρίτο σετ, 8-4. Η διαφορά αυξήθηκε στα μέσα, 16-10, ενώ στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυροι» είχαν σαφές προβάδισμα, 21-12. Έτσι, με 25-17 έκαναν το 3-0, ολοκληρώνοντας το διεθνές τουρνουά με νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 26-24, 25-17) σε 81′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Σαλαμίνας προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Ιβάνκοβιτς 12 (12/19 επ., 23% υπ. – 8% άριστες), Λεοζίνιο 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 19% άριστες), Κέμινκ 1 (1/2 επ.), Μπάσης 9 (2/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Μούχλιας Δ. 14 (11/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 78% υπ. – 61% άριστες), Μπόνιας, Μούχλιας Σ. 2 (2/4 επ.).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κυριάκος Αδάμου): Ραμπέλ 11 (6/28 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Νικολάου 2 (2/7 επ.), Σαββίδης 11 (11/18 επ., 44% υπ. – 33% άριστες), Γκρουβάες 13 (11/29 επ., 2 άσσοι), Ταρασένκο 5 (2/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίαζ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπούρι (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Γιαννάκος, Χρίστου, Ανδρέου 2 (2/2 επ.).

Γκόμεζ: «Εκανα λάθος στο πέναλτι»

Ο Γιόναθαν Γκόμεζ ήταν χαρούμενος για το ντεμπούτο του, έστω κι αν είχε την άτυχη στιγμή στο πέναλτι των...