Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Έχασε, αλλά δεν χάθηκε ο ΠΑΟΚ!

Για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος της Volley League ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο κλειστό του Ρέντη τον Ολυμπιακό και ηττήθηκε με 3-2, παρ’ όλο που προηγήθηκε με 0-2. Ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 28 Απριλίου στις 19:15 στο PAOK Sports Arena.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδης, Σκρεντάου και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο ξεκίνημα του τελικού ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ συγκεντρωμένος σε όλους τους τομείς και αφού δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα και με μπλοκ Σκρεντάου μπήκε… οδηγός με 9-13.

Ο Δικέφαλος έφτασε να προηγείται ακόμη και με 19-22, 21-23 και 22-24, όμως ο Ολυμπιακός έφερε στα ίσα το σετ με 24-24. Από εκεί και πέρα το σετ έγινε… θρίλερ, με την ομάδα του Μιλενκόσκι να παίρνει τελικά το σετ με επίθεση του Ντεν Ντρις και 32-34.

Στο πρώτο σετ μάλιστα στο 26-25 υπέρ οι οπαδοί του Ολυμπιακού φώναξαν αντιεθνικά συνθήματα, με αποτέλεσμα να υπάρξει οκτάλεπτη διακοπή, με τον τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Αχιλλέα Τζίκα, να αποβάλλεται και μάλιστα να προπηλακίζεται από άνδρες ασφαλείας (;) και οπαδούς του Ολυμπιακού! (δείτε ΕΔΩ).

Έχοντας το μομέντουμ, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πήραν προβάδισμα με 2-6, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-6 και πέρασε μπροστά με 9-8. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 18-18 και σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ… μπλόκαρε τα πάντα από τις επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Συγκεκριμένα, με τρία συνεχόμενα μπλοκ (δύο του Ράπτη, ένα του Βουλκίδη) ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα με 18-23 και με πολύ άστοχο σερβίς του Στερν, έκανε το 0-2 με 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολλά λάθη στο σερβίς, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος σε μπλοκ και πρώτο χρόνο και πήρε προβάδισμα με 13-8. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να ξαναμπεί στο σετ, όμως δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι αφού διατήρησαν την διαφορά που είχαν, μείωσαν σε 1-2 με 25-21.

Με φόρα μπήκε και στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός, παίρνοντας προβάδισμα με 9-3 και 11-6, με πρωταγωνιστή τον Παπαγγελόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με 17-11 και 23-18, με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 23-21 με δύο άσσους του Ράπτη, όμως οι γηπεδούχοι με 25-21 ισοφάρισαν σε 2-2.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε γρήγορα πίσω με 4-0, ωστόσο ο Δικέφαλος μείωσε και πήγε στο -2 (8-6) στην αλλαγή γηπέδου.

Στην τελική ευθεία του τρίτου τελικού, οι Κυπελλούχοι μείωσαν σε 9-8, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι την διαφορά στους τρεις, 11-8. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Ολυμπιακός με 15-11 έκανε το 3-2 και έκανε  το 2-1 στις νίκες.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: 3-2

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11

Ο Λουτσέσκου γίνεται 55άρης

Ο ΠΑΟΚ είναι πανέτοιμος για την «μάχη» με την Γαλατασαράι, σε ένα ματς που ο Ράζβαν Λουτσέσκου θα καταγράψει...