Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Γκολ και… αποβολή για τον Τζίμα! (video)

Το πρώτο του τέρμα πέτυχε ο Στέφανος Τζίμας με τη νέα του ομάδα, τη Νυρεμβέργη, αγωνιζόμενος το μεσημέρι του Σαββάτου (14/9) κόντρα στην Ουλμ. Στο 64ο λεπτό ο νεαρός επιθετικός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τη Νυρεμβέργη στην επανέναρξη του γερμανικού πρωταθλήματος. Στο 58′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντικαθιστώντας τον Μπέντζαμιν Γκόλερ και μερικά λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του τέρμα και μάλιστα με κεφαλιά στη δεύτερη κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Στις καθυστερήσεις η Νυρεμβέργη κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ντούμαν και πέτυχε την ανατροπή (1-2) στην αναμέτρησης. Ο Τζίμας αποβλήθηκε στο 90+10′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα, ωστόσο η ομάδα του πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αυτή είναι η τέταρτη συμμετοχή του 18χρονου στράικερ, ο οποίος αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από τον ΠΑΟΚ στο γερμανικό κλαμπ.

Δείτε παρακάτω το γκολ του Τζίμα:

Ξανά ματσάρες στο Champions League

Είκοσι οκτώ γκολ χθες στην πρεμιέρα της «νέας εποχής» του Champions League, 13 σήμερα στο δεύτερο «πιάτο» της 1ης...