Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Γυναικείο Βόλεϊ: Κατέκτησε το τουρνουά στην Αλεξανδρούπολη ο ΠΑΟΚ

Το διεθνές τουρνουά στην Αλεξανδρούπολη κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στον τελικό της ουγγρικής, Βάσας, με 3-1 σετ. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική επτάδα τις: Γιάσπερ, Βαν ντε Βίβερ, Μπάκα, Τερζόγλου, Κριβοσίσκα, Ντρπα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από τους πρώτους πόντους το προβάδισμα, 8-5, το οποίο επέκτειναν στα μέσα του σετ, 16-11. Με σταθερά καλή εμφάνιση, οι «ασπρόμαυρες» διατήρησαν το προβάδισμα στην τελική ευθεία, 21-16, κατακτώντας το σετ με 25-21, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα έως τα μέσα, 16-14. Σ’ εκείνο το σημείο η Βάσας έβγαλε αντίδραση και έκανε την ανατροπή, 19-21, το σετ ισορρόπησε στη συνέχεια, 22-22, ωστόσο το σετ πήγε στις αντίπαλες με 22-25, 1-1.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο τρίτο σετ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 8-3. Στη συνέχεια η διαφορά μειώθηκε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα, 16-14. Μην αφήνοντας περιθώριο στις αντίπαλες, οι παίκτριες του Δικεφάλου διαχειρίστηκαν άψογα το σετ, και το κατέκτησαν με 25-21.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, το σύνολο του Γιάννη Τσαϊρέλη ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ. Έχοντας το προβάδισμα στα μέσα, 16-12, οι «ασπρόμαυρες» εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, και διατήρησαν την διαφορά έως την τελική ευθεία, 21-15. Έτσι, φτάνοντας στο 25-21, έκαναν το 3-1, παίρνοντας τη νίκη και κατακτώντας το διεθνές τουρνουά.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-3, 16-14, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-21

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Βάσας προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-21) σε 119′

ΠΑΟΚ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Γιάσπερ 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 27% άριστες), Βαν Ντε Βίβερ 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπάκα 14 (12/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 35% άριστες), Τερζόγλου 13 (10/13 επ., 3 μπλοκ), Κριβοσίσκα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ), Ντρπα 20 (19/41 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κλέπκου 2 (2/8 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Αρμουτσή 1 (1 άσσος).

ΒΑΣΑΣ (Γιάννης Αθανασόπουλος): Φέκετε 8 (8/17 επ.), Λεϊτέ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπάνιστερ 21 (20/38 επ., 1 άσσος), Γκλεμπότσκι 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 34% άριστες), Παπ 5 (5/11 επ.), Φατουμάτα 11 (10/23 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 29% άριστες) / Ντάλμα (λ, 83% υπ. – 50% άριστες), Σζαλάι (λ), Τοθ, Τόροκ 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Ρέιντερ, Έρος 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ).

Προηγούμενο άρθροΤρέλανέ μας ΠΑΟΚΑΡΑ!
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ-Άρης νούμερο 66

Ο ΠΑΟΚ τις ευκαιρίες και τα δοκάρια, ο Αρης τη νίκη

Ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες, δοκάρια, αλλά ο Αρης πήρε τη νίκη με 1-0 στο ματς της Τούμπας, στο...