Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ξέσπασε στον Καναδά η Εθνική και πήρε την έβδομη θέση

H εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ολοκλήρωσε την παρουσία της στο ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού καταλαμβάνοντας την 7η θέση, έπειτα από 16 χρόνια απουσίας από τη διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 19-10 του Καναδά και σφράγισε την 7η θέση στη διοργάνωση. Οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 5-1 και 7-3, με τις Καναδέζες να μειώνουν σε 7-5 στο ημίχρονο. Η υπεροχή της Ελλάδας ήταν ξεκάθαρη και στο δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας τη διαφορά στα 9 γκολ.

Θυμίζουμε ότι τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησαν το ταξίδι στο Παρίσι γνωρίζοντας την ήττα στον πρώτο αγώνα από τις ΗΠΑ με 15-6 και αμέσως μετά από την Ισπανία με 10-8. Στο τρίτο ματς του Β’ ομίλου ηττήθηκαν από την Ιταλία με 12-8, πετυχαίνοντας τη μοναδική νίκη επί της Γαλλίας με 11-4. Στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 υπέκυψαν με 12-9 στην Ουγγαρία, με την προσπάθεια τους να ολοκληρώνεται με την τιμητική 7η θέση.

Eλλάδα – Καναδάς 19-10

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 6-3, 7-3

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα 2, Νίνου 3, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου.

Καναδάς (Παραντέλο): Γκοντρό, Λάκνες, Κρεβιέ 3, Ράιτ 2, Μιμίντις, Μακντάουελ, Μπάκοτς 1, Λεμί-Λαβουά 1, Μακέλβι 2, Μπράουν, Πολ 1, Λα Ρος, Βουλπίσι.

Ξανά ματσάρες στο Champions League

Είκοσι οκτώ γκολ χθες στην πρεμιέρα της «νέας εποχής» του Champions League, 13 σήμερα στο δεύτερο «πιάτο» της 1ης...