Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Ματσάρα και το χρυσό στις ΗΠΑ

Η Γαλλία προσπάθησε πέρα από τις δυνάμεις της, αλλά έπεσε πάνω στον εξωγήινο Κάρι και την παρέα του, με τις ΗΠΑ να φτάνουν στη νίκη με 98-87, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο στο Παρίσι. Πήρε φωτιά από τα 6.75μ. (8/12τρ. 24π.) ο παίκτης των Ουόριορς και καθάρισε το παιχνίδι στο φινάλε.

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός με τον Τζέιμς να ανοίγει το σκορ με κάρφωμα και τον Ουεμπανιάμα να απαντά με τρίποντο (3-2 στο 1’).

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό, με τις ΗΠΑ να παίρνουν προβάδισμα ενός τριπόντου (7-10 στο 5’), ωστόσο το Νο.1 του draft βρισκόταν σε δαιμονιώδη βραδιά, με τον «Ουέμπι» να φτάνει τους 7π. (11-10 στο 5’). Οι παίκτες του Στιβ Κερ έσφιξαν την άμυνα τους και πήραν και πάλι το προβάδισμα (11-14 στο 7’), με την Γαλλία να χτυπάει από την ρακέτα με τον Γκομπέρ για το 15-17 στο 9’. Οι ΗΠΑ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (15-20) με τον Έντουαρντς φτάνει τους 6π. με 2/3τρ.

Οι ΗΠΑ επέβαλαν την ανωτερότητα τους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ανοίγοντας το προβάδισμα τους στο +7 (17-24 στο 12’) για πρώτη φορά στην αναμέτργηση.

Οι «τρικολόρ» είχαν και πάλι την απάντηση στο… τσεπάκι τους. Γιαμπουσέλε και Στραζέλ μείωσαν στον πόντο με δυο συνεχόμενα τρίποντα (23-24 στο 13’), ενώ ο Κουλυμπαλί κάρφωσε για το 25-24 σε ένα γρήγορο σερί 8-0. Η απάντηση των ΗΠΑ ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 4-10 πήραν και πάλι προβάδισμα (+5 29-34 στο 14’) με τον Λεμπρόν να είναι παντού στο παρκέ (8π. 4ρ. 2ας.).

Το προβάδισμα των Αμερικανών πήρε διψήφια τιμή (+10, 36-45 στο 18’) με τον Μπόύκερ να φτάνει τους 13 πόντους. To τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Γαλλία στο -8 (41-49), με τον Γιαμπουσέλε να κυριαρχεί στην ρακέτα με 15 πόντους.

Διατήρησε το προβάδισμα της η Αμερική, αντέδρασε και μείωσε με Ντε Κολό η Γαλλία

Oι ΗΠΑ διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα τους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Στεφ Κάρι να παίρνει φωτιά από τα 6.75μ. (4/7τρ.) και να ανεβάζει το προβάδισμα της ομάδας του στο +14 (47-61).

Ο Ουεμπανιάνα έκανε τα πάντα (20π.) για να κρατήσει την Γαλλία στην διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου (+9 για τις ΗΠΑ, 56-65 στο 26’), με τον Φουρνιέ να μειώνει στους 6π. (59-65 στο 27’). Οι παίκτες του Κολέ έπαιζαν με αυτοπεποίθηση με την Αμερική να έχει κατεβάσει ρυθμούς και τον Ντε Κολό να μειώνει στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου στους 6π. (66-72).

Η Γαλλία τα έδωσε όλα, ωστόσο έπεσε πάνω στον μαγικό Κάρι, ο οποίος πήρε φωτιά από τα 6.75 και τελείωσε το ματς

Η Γαλλία ξεκίνησε την 4η περίοδο με την καλύτερη δυνατή πεντάδα της για να καταφέρει να φτάσει στην ανατροπή. Ο Λεσόρ έδωσε ενέργεια στην ρακέτα με την είσοδο του στο παρκέ, με τον Χολιντέι να ανεβάζει την διαφορά στο +11 (69-80 στο 34′) με τους παίκτες του Στιβ Κερ να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης (+10, 72-82 στο 35′).

Οι “τρικολόρ” ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στα τελευταία 3′ του τελικού με τον Γιαμπουσέλε να μειώνει στους 5π. και τον Ουεμπανιάμα να ρίχνει την διαφορά σε απόσταση ενός τριπόντου (79-82 στο 37′) ξεσηκώνοντας το πλήθος στο Πιερ-Μορουά. Κάρι και Ντουράντ με 5-0 σερί έστειλαν και πάλι την διαφορά στο +8 (79-87 στο 38′) βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο των ΗΠΑ. Ο παίκτης των Ουόριορς πήρε φωτιά από τα 6.75μ έφτασε 7/11τρ. ανέβασε την διαφορά στο +9 (84-93 στο 39′) βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της Γαλλίας για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-49, 66-72, 87-98.

Χαλκιάς: «Εγώ δεν απαντώ, εγώ είμαι ΠΑΟΚ!»

Kαλεσμένος στο Στούντιο 4 το απόγευμα της Παρασκευής, ο Ορέστης Χαλκιάς (σ.σ εκ των πρωταγωνιστών του «Maestro») μίλησε αναφορικά...