Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Μεγάλη πρόκριση επί του Άρη για ΠΑΟΚ

Για τον δεύτερο προημιτελικό της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena τον Άρη, του οποίου και επικράτησε πολύ δύσκολα με 3-2 και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο την επόμενη Τετάρτη (19/4) όπου και θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι, για τον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος της Volley League. Την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.

Ο Μάρκο Φενόλιο δεν είχε στην διάθεσή του τις Όλγα Βεργίδου και Πέιτον Κάφρεϊ και ξεκίνησε με τις Ηλιοπούλου, Στράντζαλη, Κλέπκου, Κρολ, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι, με την Στράντζαλη να παίρνει πολλές επιθέσεις, ωστόσο το συμπαγές μπλοκ του Άρη την σταματούσε με αποτέλεσμα οι «κίτρινες» να πάρουν προβάδισμα με 4-8.

Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στον ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα με 12-19 και 19-23, όμως η ομάδα του Φενόλιο ισοφάρισε σε 23-23. Οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν όμως να κάνουν ολική ανατροπή στο σετ και ο Άρης με 25-27 έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορο προβάδισμα με 10-4 και το ανέβασε στο +7 με 19-12. Όμως, ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε σε 19-15, με τον Δικέφαλο να διατηρεί μέχρι το τέλος αυτή την διαφορά και ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν πολύ καλά και πήραν μεγάλο προβάδισμα με 14-6 και εκεί που φαινόταν πως θα κάνουν εύκολα το 2-1, ο Άρης μείωσε σε 16-14 και ισοφάρισε σε 18-18 και 21-21, όμως ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 έκανε το 2-1 με 25-21.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα με 8-4 στην αρχή του τέταρτου σετ, όμως ο Άρης ισοφάρισε σε 8-8 άμεσα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι μαζί στο σκορ σε όλη την διάρκεια του σετ και ο Άρης πήρε προβάδισμα με 20-22, με τον ΠΑΟΚ να περνά μπροστά με 23-22, όμως ο Άρης απάντησε με 0-3 σερί και ισοφάρισε σε 2-2 με 23-25.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-5 και 3-7, όμως ο Δικέφαλος μείωσε σε 6-7, με τον Άρη να παίρνει την αλλαγή με 6-8. Οι «ασπρόμαυρες» με δύο σερί πόντους της Στράντζαλη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-9 και με πλασέ της Λιάγκη, ανέβασε την διαφορά στο 14-10 και η Στράντζαλη έδωσε τη νίκη με κερδισμένο μπλοκ-άουτ με 15-11 και 3-2.

ΠΑΟΚ – Άρης: 3-2

Τα σετ: 25-27, 25-21, 25-22, 23-25, 15-11