Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Μετά κόπων και βασάνων ο Ολυμπιακός 2-1 την Καλλιθέα

Στο παιχνίδι, που έκλεισε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα τη νεοφώτιστη ομάδα της Καλλιθέας με 2-1.

O Oλυμπιακός άνοιξε νωρίς το σκορ, αφού στο 14΄ ο Βέλντε έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Η Καλλιθέα αντέδρασε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και έφθασε στην ισοφάριση με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, χάρη στο γκολ, που πέτυχε ο Ουλντρίκις.

Στο 79΄ οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Γιάρεμτσουκ, ο οποίος δέκα λεπτά νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Τσικίνιο (η συγκεκριμένη φάση εξετάστηκε από τους διαιτητές VAR για οφσάιντ).

Ολυμπιακός: Τζολάκης – Ροντινέι, Μπιανκόν (69’ Γκαρθία), Πιρόλα, Ορτέγκα – Ντόη, Έσε (50’ Στάμενιτς) – Μαρτίνς, Τσικίνιο (69’ Γιάρεμτσκουκ), Βέλντε (69’ Μασούρας) – Ελ Κααμπί

Καλλιθέα: Μπαραγάν – Μεχίας (40’ Ντεμέτριους), Ισιμάτ Μιρέν, Πασαλίδης – Μανθάτης, Ματίγια, Μότοκ, Σοΐρι (75’ Χάνουσεκ) – Μερκάτι (46’ Μτιμπά), Μουτίνιο – Ουλντρίκις