Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε τη Λανς και συνεχίζει στην Ευρώπη

Με σκορ 2-0 ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λανς και πλέον θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Κόνφερενς Λιγκ.

Στο 15΄ η Λανς κέρδισε πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Μλαντένοβιτς. Ο Σοτοκά ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ντραγκόφσκι κατάφερε ν’ αποκρούσει. Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη, με τους γηπεδούχους ανήμπορους να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στην ουσία, ο Ντραγκόφσκι με τις επεμβάσεις του κρατούσε τον Παναθηναϊκό «ζωντανό» στη μάχη της πρόκρισης.

Στο 62΄ με ατομική προσπάθεια του Πελίστρι οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα.

Στο 85΄ ο Τετέ έκανε το 2-0, βάζοντας βάσεις πρόκρισης. Μέχρι τα τελευταία λεπτά οι Γάλλοι πίεσαν για το γκολ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση, όμως, οι «πράσινοι» άντεξαν και πήραν την πρόκριση για το Λιγκ στέιτζ του Κόνφερενς Λιγκ.