Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Άρη στα Λεωνίδεια 2024

Το 2Χ2 έκανε στα «Λεωνίδεια 2024» ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Άρη με 3-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τουρνουά.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική επτάδα τις: Βαν Ντε Βίβερ, Γιάσπερ, Τερζόγλου, Ντρπα, Μπάκα, Κριβοσίσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα, 8-7. Στα μέσα ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα, 16-12, το οποίο επέκτεινε στην τελική ευθεία, 21-16. Έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην υποδοχή (78%), ο ΠΑΟΚ με 25-20 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, έως και τα μέσα, 15-16. Σ’ εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό, και πήραν το προβάδισμα, 21-18. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο ο Δικέφαλος με 25-23 έκανε το 2-0.

Σετ… ανατροπών ήταν το τρίτο. Οι αντίπαλες είχαν το προβάδισμα στην αρχή, 5-8, με τον Δικέφαλο να το ανατρέπει στα μέσα, 16-15. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυρες» είχαν σαφές προβάδισμα, 21-17, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Εκεί, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ήταν ψυχραιμότερες και με 27-25 έκαναν το 3-0, το οποίο τους έδωσε και τη νίκη.

Για την 3η και τελευταία αγωνιστική στα «Λεωνίδεια 2024», ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Κυριακή 6 Οκτωβρίου και ώρα 16:00, τον διοργανωτή, ΑΟ Λαμίας.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 27-25) σε 85′

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-20

2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-23

3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 24-24, 27-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Γιάσπερ 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 88% υπ. – 62% άριστες), Βαν Ντε Βίβερ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπάκα 14 (13/21 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 28% άριστες), Τερζόγλου 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Κριβοσίσκα 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Ντρπα 11 (9/25 επ., 2 άσσοι) / Ξανθοπούλου (λ, 78% υπ. – 56% άριστες), Κλέπκου, Αρμουτσή.

Α.Σ. Άρης (Νίκος Μπουτσουρής): Λούκιτς 14 (14/19 επ., 60% υπ. – 47% άριστες), Καρμπαχάλ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/3 επ.), Άμποτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Καλαποδά 1 (1 μπλοκ), Κούλερκαν 15 (15/29 επ.) / Θεοδοσίου (λ, 50% υπ. – 25% άριστες).

Καντσελιέρι: «Νίκη που μας δίνει αυτοεποίθηση»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ μίλησε στη συνέντευξη τύπου, έπειτα από την εκτός έδρας νίκη του Δικεφάλου επί του Περιστερίου...