Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Συνέτριψε τον Απόλλωνα ο ΠΑΟΚ!

Την Κυριακή (8/1) ο ΠΑΟΚ επικράτησε επί του Απόλλων Πάτρας στο Παλατάκι με τον εμφατικό 97-60, στο πλαίσιο της 11ης «στροφής» της Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση, με αποτέλεσμα να «κλειδώσει»,  την τέταρτη θέση στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, αποφεύγοντας στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν ποντο-πόντο, όμως χάρις το τρίποντο του Ράιλι αλλά και το κλέψιμο-καλάθι του Σαλούστρου, έβαλαν του γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (10-5).

Στην συνέχεια η διαφορά διπλασιάστηκε και με το παραπάνω, καθώς ο ΠΑΟΚ τελείωσε την πρώτη περίοδο με 13 πόντους διαφορά (23-10), με τον Χαντς να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τρίποντο με buzzer beater στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος με καλάθια των Σάιμπερτ, Μαργαρίτη και Χαντς βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους.

Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο στο ημίχρονο, με τους «ασπρόμαυρους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το εμφατικό 50-27!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το σύνολο του Λυκογιάννη είχε αρκετές άστοχες επιθέσεις, όμως η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη, με τους γηπεδούχους να ευστοχούν από τα 6.75 με τους Φράνκε και Πόλεϊ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος είχε τρία σερί γκολ-φάουλ με τους Χαντς και Πόλεϊ να βάζουν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 30 πόντους (67-37)!

Στο τελευταίο μέρος η αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά, αφού ο Δικέφαλος προηγούνταν με 39 (!) πόντους (84-45) στα μισά της τέταρτης περιόδου.

Ο Δικέφαλος κέρδισε με 97-60 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Basketball Champions League.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση την ερχόμενη Τετάρτη (11/1) κόντρα στην Ρίτας Βίλνιους στο PAOK Sports Arena.

Αρχική πεντάδα ΠΑΟΚΡάιλι, Φράνκε, Σαλούστρος, Μαργαρίτης, Χρηστίδης

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60

Ο Λουτσέσκου γίνεται 55άρης

Ο ΠΑΟΚ είναι πανέτοιμος για την «μάχη» με την Γαλατασαράι, σε ένα ματς που ο Ράζβαν Λουτσέσκου θα καταγράψει...