Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024

Θα παλέψει για το χάλκινο η Εθνική Παίδων

Η Ελλάδα αναμετρήθηκε με την Ισπανία για τον ημιτελικό του Eurobasket U16. Η Εθνική ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε να προηγείται με +12 στην τελευταία περίοδο, όμως στο τέλος η Ισπανία ανέβασε την απόδοσή της και επιθετικά και αμυντικά και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-71. Έτσι, προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό και η Ελλάδα θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στον χαμένο του Γαλλία-Σερβία.

Για την Ισπανία ξεχώρισε ο Βιγκέρ με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27:51, ενώ κορυφαίος για την Ελλάδα ήταν ο Ασημένιος με 13 πόντους (5/5 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ σε 30:23.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ισπανία να ανοίγει το σκορ με τον Ντιαλό, ενώ ο Σάντσες έκανε το 5-2. Η Ελλάδα μείωσε με τον Χατζηλάμπρου και με τις βολές του Σκληρού πέρασε μπροστά με 5-6. Οι δύο ομάδες συνέχισαν μπροστά στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά ο Ασημένιος με πέντε πόντους έκανε το 14-19 και ο Χαρτώνας ανέβασε τη διαφορά στους 8 (14-22). Η Ισπανία κατάφερε να μειώσει με τον Ροντρίγκες αλλά τελικά η Εθνική έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-25.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και τελικά ο Μπαρμπαγιάννης ευστόχησε σε τρίποντο για το 15-28. Με ένα σερί 5-0 η Ισπανία μείωσε στους 8 (20-28) ενώ με τον Θουρίτα έκανε το 24-30 και το 28-32, μετά το καλάθι του Χαϊδεμένου. Ο Θουρίτα συνέχισε να σκοράρει και με ακόμα 5 πόντους του έβαλε μπροστά την Ισπανία με 33-32. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν και με τον Μαρίνα η Ισπανία βρέθηκε στο +3 (40-37). Ο Ασημένιος μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα και ο Θωμάκος με μία βολή διαμόρφωσε το 40-40 του ημιχρόνου.

Ο Χαϊδεμένος έβαλε μπροστά την Εθνική με βολές από νωρίς στην τρίτη περίοδο και ο Χατζηλάμπρου με ένα τρίποντο έκανε το 40-45. Η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στο +7 (42-49), με την Ισπανία να μειώνει με τους Ντιαλό και Φερνάντες σε 46-50. Ο Σταμούλος ευστόχησε για το 46-52. Ο Θουρίτα απάντησε (48-52) ενώ η Ελλάδα με τον Μπαρμπαγιάννη έκανε το 48-53. Στη συνέχεια υπήρξαν συνεχόμενα λάθη και από τις δύο ομάδες και τελικά μετά από ώρα η Ελλάδα βρήκε σκορ με τη βολή του Τσώνη (48-54). Στη συνέχεια ο Τσώνης σκόραρε ξανά για το 48-56. Σάντσες και Βιγκέρ βρήκαν σκορ για την Ισπανία στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με την Ελλάδα μπροστά με 51-56.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Ελλάδα, η οποία με τον Χαϊδεμένο και τον Χαρτώνα έφτασε να προηγείται με 51-63. Η Ισπανία μείωσε με το τρίποντο του Βιγκέρ (54-63), ενώ η Ελλάδα έφτασε ξανά στο +11 με τον Θωμάκο. Ο Ροντρίγκες σκόραρε για την Ισπανία, αλλά ο Σκληρός με μία πολύ όμορφη ενέργεια πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ, χωρίς όμως να ευστοχεί στη βολή (56-67). Στη συνέχεια ο Βιγκέρ πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους για το 62-67 και ο Φερνάντες με νέο τρίποντο έκανε το 65-67. Τελικά, η Ισπανία κατάφερε να περάσει μπροστά με το τρίποντο του Βιγκέρ (68-67). Η Ελλάδα είδε τον Τσώνη να αστοχεί σε τρίποντο και ο Σάντσες σκόραρε για το 70-67. Στη συνέχεια ο Φερνάντες ευστόχησε σε δύο βολές (72-67) και το Χατζηλάμπρου ήταν άστοχο. Το προβάδισμα δεν άλλαξε ξανά χέρια και έτσι η Ισπανία πήρε τελικά τη νίκη και τη πρόκριση με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 40-40, 51-56

Τρομερά παιχνίδια στο Champions League

Η απίστευτη διπλή απόκρουση του Νταβίντ Ράγια στο Αταλάντα-Άρσεναλ (0-0), η ήττα της Μπαρτσελόνα στο Πριγκιπάτο (2-1) με τη...