Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Βόλεϊ: Ήττα συμπερασμάτων για τον ΠΑΟΚ

Για την 2η αγωνιστική του διεθνούς τουρνουά Βόλεϊ ανδρών στην Φλώρινα, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Λέφσκι Σόφιας, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ιβάνκοβιτς, Τακουρίδη, Μούχλια Δ., Νασιμέντο, Μπάση, Κέμινγκ και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 8-5. Στη συνέχεια οι «Βούλγαροι» έκαναν την ανατροπή, 15-16, παίρνοντας προβάδισμα στην τελική ευθεία, 18-21. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν με το 21-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ καθόλη την διάρκεια του. Ο Δικέφαλος είχε μία μικρή διαφορά στα μέσα, 16-15, ωστόσο στην τελική ευθεία η Λέφσκι έκανε την ανατροπή, 20-21. Σ’ εκείνο το σημείο, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα τους, κερδίζοντας με 22-25 το σετ, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ… πλήρωσαν το «μουδιασμένο» ξεκίνημα τους, το οποίο επέτρεψε στην Λέφσκι να πάρει προβάδισμα, 3-8. Στη συνέχεια το προβάδισμα συνέχισε να υφίσταται, 11-21, με το τελικό 14-25 να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στα σετ.

Για την 3η αγωνιστική του διεθνούς τουρνουά στην Φλώρινα, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Κυριακή 6 Οκτωβρίου και ώρα 18:00, τη Νέα Σαλαμίνα.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 22-25, 14-25) σε 75′